آنچه درباره ماسک تنفسی باید بدانید

۱- دسته‌بندی ماسک‌های تنفسی
با افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا و همچنین شیوع وگسترش بیماری‌های واگیردار مانند: آنفولانزا و کرونا (COVID-19)، استفاده از ماسک‌های تنفسی جهت جلوگیری از ورود این عوامل بیماری‌زا به داخل مجاری تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است. ماسک‌های تنفسی در دسته‌ی تجهیزات حفاظت فردی قرار می‌گیرند که از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آن ها می‌توان به ماسک پزشکی (جراحی)، ماسک‌های N95 و ماسک‌های سری FFP نام برد.

بیشتر بخوانید۲- انواع ماسک‌های تنفسی
این نوع ماسک‌ها عمدتاً با هدف جلوگیری از انتشار عفونت یا آلودگی از شخص استفاده کننده به سایرین و محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دو نوع سه لایه کش‌دار و سه لایه بند‌دار ارایه می‌شوند. ماسک‌های سه لایه بند‌دار اغلب در اتاق‌های جراحی استفاده می‌شوند، چرا که عموماً پرسنل جراحی ماسک را به صورت جراح می‌بندند. هرچند استفاده از آنها باعث محافظت از خود شخص در برابر آلودگی‌های محیطی نیز می‌‌شود. به دلیل کیپ نبودن کامل این ماسک‌ها در استفاده از آن‌ها باید دقت لازم و کافی را داشت چرا که امکان عبور هوا یا آلاینده از کناره‌های ماسک وجود دارد. این ماسک‌ها برای به دام‌اندازی ذرات بزرگ و ترشحات طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید۳- استانداردهای مورد تایید تولید ماسک تنفسی
دو استاندارد بین المللی مورد تایید در تولید ماسک‌های تنفسی، استاندارد امریکایی NIOSH و استاندارد اروپایی EN149 است. در جدول ۱ دو ویژگی مهم ماسک‌های تنفسی یعنی فیلتراسیون یا به دام‌اندازی ذرات و افت فشار (تنفس ‌پذیری) مطابق با استانداردهای بین‌المللی آورده شده است.

بیشتر بخوانید۴- ساختار ماسک‌های تنفسی رایج
به طور عمده ماسک‌های تنفسی از چندین لایه نابافته که در ابتدا عموما از الیاف طبیعی استفاده می‌شد و با معرفی الیاف مصنوعی ترموپلاستیک به ویژه پلی پروپیلن بازار گسترده تری پیدا کرد تشکیل می‌شود. ماسک‌های تنفسی امروزه از اسپان باند و ملت بلون ساخته می‌شوند که جنس هر اسپان باند و ملت بلون عمدتا همانطور که پیش‌تر گفته شد از جنس الیاف نابافته پلی پروپیلن هستند و لایه یا لایه های ملت بلون نقش اصلی فیلتر کردن هوا از ذرات معلق و غبار را به عهده دارند و اسپان باند در نقش محافظت از این لایه ها به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید۵- تفاوت ماسک سوپاپ دار و بدون سوپاپ در چیست؟
ماسک‌های سری N و FFP به دو دسته سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ تقسیم می‌شوند. ماسک‌های سوپاپ‌دار که به اشتباه به ماسک‌های فیلتردار نیز معروف شده‌اند، دارای یک دریچه یا سوپاپ روی ماسک هستند که این دریچه به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید۶- عمر مفید ماسک‌های تنفسی
به طور کلی زمان استفاده از ماسک‌ها کاملا به شرایط و محیط استفاده بستگی دارد. به طور مثال؛ هر نوع ماسکی که در اتاق عمل استفاده می‌شود تنها برای یک بار استفاده مجاز می‌باشد.

بیشتر بخوانید۷- نحوه ارزیابی و بررسی خصوصیات ماسک‌های تنفسی
دو ویژگی راندمان به دام‌اندازی ذرات و افت فشار از خصوصیات حائز اهمیت فیلترها که ماسک‌های تنفسی نیز در دسته فیلترها قرار می‌گیرند است.

بیشتر بخوانید۸- مدیای ماسک‌های تنفسی حاوی نانوالیاف
ذرات معلق در هوا اندازه‌هاي مختلفي دارند، آسيب‌رساني اين ذرات صرف ‌نظر از ماهيت شيميايي‌ آن‌ها با اندازه‌ آن‌ها ارتباط دارد، لذا با توجه به پیشرفت صنعت در حوزه فناوری نانو و صنعتی شدن روزافزون شهرها در کشور، افزایش آلودگی هوا و بیماری‌های واگیردار معضلی است که روزبه‌روز بیشتر باید به آن توجه کرد. در نتیجه استفاده از فیلترهای هوای رایج در بازار اثر زیادی در پیشگیری ورود این دسته ذرات به سامانه دستگاه‌هایی مانند خودرو‌ها، توربین‌های گازی، وسایل محافظت شخصی همانند ماسک تنفسی، جمع‌کننده‌های غبار ندارند، در نتیجه بهتر است در این دستگاه‌ها از فیلترهایی با قابلیت فیلتراسیون بالاتر استفاده شود.

بیشتر بخوانید9- دسته‌بندی ماسک‌های تنفسی
استفاده از انواع ماسک های تنفسی جهت جلوگیری از ورود عوامل بیمار‌ی زا بسیار حائز اهمیت است. این عوامل مانندآلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا و همچنین شیوع وگسترش بیماری‌های واگیردار مانند: آنفولانزا و کرونا (COVID-19)است.  ماسک‌های تنفسی در دسته‌ی تجهیزات حفاظت فردی قرار می‌گیرند. این ماسک‌ها از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آن ها می‌توان به ماسک پزشکی (جراحی)، ماسک‌های N95 و ماسک‌های سری FFP نام برد.

بیشتر بخوانید۱۰- لایه اسپان‌باند در ماسک‌های تنفسی چه عملکردی دارند؟
ماسک‌های سه لایه (جراحی) و سری N و FFP همچون N95 و FFP2 عموما حاوی دو لایه پارچه بی‌بافت اسپان‌باند هستند.

بیشتر بخوانید۱۱- لایه ملت بلون در ماسک‌های تنفسی چه نقشی ایفا می‌کند؟
لایه میانی یا داخلی ماسک‌های تنفسی عموما از جنس پارچه نبافته ملت بلون است.

بیشتر بخوانید۱۲- تاثیر نانوالیاف در ماسک تنفسی
تاثیر نانوالیاف در ماسک تنفسی در افزایش راندمان به دام‌اندازی ذرات ۰/۳ میکرون و افت فشار کمتر (تنفس‌پذیری راحت‌تر ماسک) خود را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید۱۳-تست‌های BFE و PFE چه هستند و تفاوت این دو با یکدیگر در چیست؟
براساس استاندارد ASTM F2100 تست‌های زیر برای ماسک‌های تنفسی ضروری است: BFE و PFE

بیشتر بخوانید۱۴- کدام‌یک از تست‌های PFE و BFE از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؟
هردو تست‌ BFE و PFE بسیار حائز اهمیت هستند.

بیشتر بخوانید۱۵- دوخت (جوش) التراسونیک چیست؟
در دستگاه جوش التراسونیک یا به عبارتی فراصوت، عمل جوش کاری انجام می شود. در واقع جنبش مولکولی که از طریق متحرک ترنس دیوسر و هورن توسط ژنراتور ایجاد می شود،

بیشتر بخوانید۱۶- مزایای استفاده از دستگاه جوش التراسونیک چیست؟
جوش التراسونیک مزایای بسیاری در تولید ماسک‌های تنفسی دارد از جمله این مزایا شامل:

بیشتر بخوانید۱۷- تست کارایی ماسک چیست؟
کارایی به دام‌اندازی ذرات یا قابلیت فیلتراسیون ذرات با اندازه‌های مختلف گفته می‌شود. به عنوان مثال در ماسک‌های تنفسی N95 و FFP2 راندمان به دام‌اندازی ذرات ۳/۰ میکرون ۹۵ درصد اندازه‌گیری می‌شود.

بیشتر بخوانید۱۸- آیروسل یا ذرات اتمسفری چه هستند؟
آیروسل ذرات با اندازه و شکل هندسی ثابتی هستند که جهت تعیین کارایی فیلتر/ماسک در تست فیلتر استفاده می‌شوند. جهت تولید آیروسل از ماده ای روغنی استفاده می‌شود. این ماده روغنی تولید کننده ذرات خیلی ریزی به نام ایروسل می باشد.

بیشتر بخوانید۱۹- پارچه ملت بلون چیست؟
الیاف پارچه ملت بلون به دلیل روش تولید آن که دمش هوای داغ بر رزین ترموپلاستیک ذوب شده‌ای است که اکسترود شده است، بسیار باریک هستند و دارای حفرات زیادی هستند به همین دلیل در ماسک های تنفسی عموما به عنوان لایه فیلتر یا به دام‌اندازنده ذرات استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید۲۰- پارچه SMs چه نوع پارچه‌ای است؟
این پارچه متشکل از ۳ لایه پارچه اسپان‌باند/ملت بلون/ اسپان‌باند است که بر روی هم لمینیت شده است.

بیشتر بخوانید۲۱- غبار اتمسفری یا ذرات اتمسفری مخلوطی از چه نوع ذراتی هستند؟
غبار اتمسفری مخلوط پیچیده‌ای از دود، مه، بخار، ذرات آگلومره‌ی خشک، آیروسل‌های زیستی و الیاف مصنوعی و طبیعی است. آیروسل اتمسفری به ترکیب گاز یا هوا و این مخلوط گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید۲۲- تفاوت آیروسل نمک و روغن در تست کارایی ماسک تنفسی
برای ماسک‌های سری N مانند N95 از آیروسل نمک که می‌تواند نمک پتاسیم یا سدیم باشد، استفاده می‌شود که میزان تخریب متوسطی دارند در نتیجه این نوع ماسک‌ها تنها در برابر ذرات مایع و جامد غیر روغنی مقاوم هستند.

بیشتر بخوانید۲۳- DOP چیست؟
ذراتی روغنی از جمله دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات یا دی (۲-اتیل هگزیل سباکات) با قطر حدود ۰.۱۸ میکرون هستند که این ذرات روغنی در یک محیط مایع یا گازی پراکنده می‌شوند

بیشتر بخوانید۲۴- آیا ماسک‌های سری N95 و KN95 با هم تفاوتی دارند؟
به شکل خیلی خلاصه، ماسک N95 براساس استاندارد امریکایی و ماسک KN95 براساس استاندارد چینی تولید شده است.

بیشتر بخوانید۲۵- تفاوت اصلی ماسک‌های سری N95 و KN95 در چیست؟
ماسک‌های N95 و KN95 از بسیاری جهات و خصوصیات به یکدیگر شبیه هستند. اما یکسری تفاوت‌های جزئی وجود دارد که در زیر شرح داده شده است:

بیشتر بخوانید۲۶- آیا ماسک‌های سری N95 و KF95 با هم تفاوتی دارند؟
به شکل خیلی خلاصه، ماسک N95 براساس استاندارد امریکایی و ماسک KF95 براساس استاندارد کره‌ای تولید شده است.

بیشتر بخوانید۲۷- تفاوت اصلی ماسک‌های سری N95 و KF95 در چیست؟
ماسک KF95 که براساس استاندارد کره‌ای تهیه می‌شوند بیشتر مشابه استاندارد اروپایی ماسک تنفسی هستند.

بیشتر بخوانید۲۸- ذرات معلق در هوا یا P.M 2.5 در مقایسه با دیگر ذرات از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها چه اندازه‌ای دارند؟
در شکل بالا مقایسه‌ای بین ذرات مختلف جهت تصور بهتر در رابطه با اندازه ذراتی که ماسک به دام می‌اندازد صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید۲۹- ماسک‌های یکبار مصرف و چندبار مصرف
طبق استاندارد EN 149 ماسک‌های تنفسی علاوه بر تقسیم‌بندی که براساس راندمان به دام‌اندازی و نشتی داخلی داشتند (FFP1,FFP2, FFP3) تقسیم بندی دیگری نیز براساس یک‌بار مصرف بودن یا چندبار مصرف بودن ماسک تنفسی دارند.

بیشتر بخوانید۳۰- آزمون گرفتگی دولومیت در ماسک‌های تنفسی
طبق استاندارد اروپایی EN149 ماسک‌های تنفسی اگر ماسکی سطح خوبی از تنفس‌پذیری را در مجاور حجم بالایی از غبار دولومیت نشان دهد، حرف D نیز در بسته‌بندی این دسته ازماسک‌ها گذاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید۳۱- الزامات مقاومت در برابر تنفس ماسک‌های تنفسی
مقاومت در برابر تنفس ماسک‌های تنفسی دارای سوپاپ و همچنین بدون سوپاپ طبق استاندارد اروپایی برای دم و بازدم هر سه کلاس ماسک های تنفسی الزاماتی طبق جدول بالا دارند.

بیشتر بخوانید۳۲- آیا ماسک‌های تنفسی N95/N100 از ماسک‌‌های FFP2/P3 بهتر هستند؟
خیر! باید توجه داشت که این استانداردها صرفا حداقل درصد به دام اندازی ذرات را مشخص می‌کنند.

بیشتر بخوانید۳۳- N95 vs FFP3 & FFP2
اروپا از دو استاندارد متفاوت برای ماسک‌های تنفسی استفاده می کند.

بیشتر بخوانید۳۴- چرا ذرات کوچک‌تر از ۰.۳ میکرون راحت‌تر از ۰.۳ میکرون فیلتر می‌شوند؟
ذرات کوچک‌تر از ۰.۳ میکرون حرکتی به نام حرکت براونی از خود نشان می‌دهند که باعث می‌شود راحت‌تر توسط فیلتر به دام‌ بیافتند.

بیشتر بخوانید۳۵- درصد به دام اندازی ماسک‌های تنفسی براساس استانداردهای بین‌المللی
درصد به دام‌اندازی اعلام شده برای هر ماسک تنفسی طبق استاندارد در واقع حداقل مقدار است و اگر ماسکی ۹۴ درصد قابلیت به دام‌اندازی ذرات ۰/۳ میکرون را دارد

بیشتر بخوانید۳۶- ماسک‌های تنفسی از ما در برابر چه محافظت می‌کنند؟
۱- قطرات و ذرات ریز ۲- ذرات معلق در هوا ۳- دهان و بینی

بیشتر بخوانید۳۷- محافظت ماسک‌های تنفسی در برابر قطرات ریز
یکی از دلایل اصلی استفاده از ماسک‌های تنفسی محافظت در برابر قطرات ریز مانند سرفه و عطسه است.

بیشتر بخوانید۳۸- محافظت ماسک‌های تنفسی در برابر آیروسل‌ها
ذرات ویروس‌ها که جزو آیروسل‌ها حساب می‌شوند مدت زمان بیشتری در هوا باقی می‌مانند.

بیشتر بخوانید۳۹- محافظت ماسک‌های تنفسی از دهان و بینی
ماسک‌های تنفسی با توجه به اینکه دهان و بینی را پوشش می‌دهند محافظ خوبی در برابر قطرات و ایروسل‌ها هستند اما

بیشتر بخوانید۴۰- آیا محافظ چشم در دوران همه‌گیری کرونا ویروس نیاز است؟
ویروس کرونا به پوست نفوذ نمی‌کند اما به تمام غشا‌های مخاطی مانند چشم‌ها نفوذ می‌کند. به همین دلیل اکثر کادر پزشکی در کنار ماسک تنفسی به هنگام تماس با فرد بیمار، محافظ چشم نیز استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید۴۱- کشورهای مختلف در دنیا چه استانداردهایی برای ماسک تنفسی دارند که معادل استاندارد NIOSH امریکا است؟
بسیاری از کشورها استاندارد داخلی خود را برای ارزیابی ماسک‌های تنفسی تدوین کرده‌اند. در ادامه جدولی از تمام استانداردهای کشورهای مختلف که معادل استاندارد امریکایی NIOSH است آورده شده است.

بیشتر بخوانید۴۲- مقایسه ماسک‌های پارچه‌ای یا دست‌ساز از نظر خصوصیات با ماسک‌های N95
ماسک‌های پارچه‌ای یا دست‌ساز تنها در برابر انتشار ذرات بزرگ به محیط جلوگیری می‌کنند درحالی که ماسک‌های تنفسی N95 قابلیت به دام‌اندازی ذرات بزرگ تا ذرات بسیار ریز ۰/۳ میکرون را دارند.

بیشتر بخوانید۴۳- مقایسه ماسک N95 و ماسک N95 جراحی
ماسک‌های جراحی به دلیل اینکه در محیط‌هایی استفاده می‌شود که احتمال پاشش خون یا مایعات دیگر وجود دارد علاوه بر به دام اندازی ذرات ۰/۳ میکرون باید قابلیت مقاومت در برابر پاشش مایعات را نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید۴۴- آیا استفاده از ماسک‌های تنفسی سری N یا FFP2 برای کودکان مناسب است؟
تعداد شرکت‌های اندکی هستند که ماسک‌های تنفسی سری N و FFP2 با قالب کودکان تولید می‌کنند. در نتیجه

بیشتر بخوانید۴۵- ماسک‌های جراحی طبق استاندارد امریکایی (ASTM F2100) به چند دسته تقسیم می‌شوند؟
طبق استانداردASTM F2100، ۳ سطح از ماسک‌های جراحی با عملکردهای متفاوت وجود دارد. سطح ۱ کمترین محافظت و سطح ۳ بیشترین محافظت را دارا است.

بیشتر بخوانید۴۶- آیا ماسک‌های جراحی در برابر ویروس کرونا از ما محافظت می‌کنند؟
ماسک‌های جراحی جهت محافظت فرد بیمار از کادر درمانی تهیه می‌شوند. در واقع این نوع از ماسک‌ها از انتشار ویروس از فرد به دیگران جلوگیری می‌کند

بیشتر بخوانید۴۷- میزان به دام اندازی ذرات توسط ماسک‌های جراحی چقدر است؟
مشخص شده است که در مقیاس و شرایط آزمایشگاهی، ماسک های جراحی امکان به دام‌اندازی ۸۰ درصد ذرات ۰.۰۰۷ میکرون را دارا هستند. در مقایسه ماسک‌های FFP2 قابلیت به دام اندازی ۹۶ درصد ذرات با این ابعاد را دارند.

بیشتر بخوانید۴۸- اصلاح صورت به هنگام استفاده از ماسک
مرد‌ان نباید به هنگام استفاده از ماسک‌های تنفسی ریش داشته باشند. مطالعات نشان داده است که در صورت وجود ریش، نشتی ماسک

بیشتر بخوانید۴۹- آیا آویزان کردن ماسک تنفسی به آینه جلوی ماشین کار درستی است؟
خیر. چرا که ماسک تنفسی خود می‌تواند به عنوان منبعی از بیماری‌ها و ویروس‌ها در نظر گرفته شود. در نتیجه باید با آن بسیار محتاطانه برخورد شود.

بیشتر بخوانید۵۰- آیا زمانی که از ماسک استفاده نمی‌کنید قرار دادن آن در زیر چانه درست است؟
توصیه می‌شود که ماسک تنفسی را زمانی که استفاده نمی‌کنید در زیر چانه قرار ندهید به ۳ دلیل:

بیشتر بخوانید۵۱- کوید ۱۹ ویروس بی‌صدا
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، امکان انتقال ویروس کرونا از افرادی که هیچگونه نشانه‌ یا علائمی از بیماری کویید ۱۹ نشان نمی‌دهند نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید۵۲- آیا پوشیدن ماسک جراحی روی ماسک‌های N95 در مراکز درمانی به طولانی‌تر شدن عمر ماسک‌های N95 و همچنین محافظت در برابر پاشش مایعات کمک می‌کند؟
طبق مطالعاتی که انجام شده است، پوشیدن ماسک جراحی روی ماسک‌های N95 اثری در افزایش طول عمر مصرف این ماسک‌ها ندارد. همچنین سازمان CDC جهت افزایش مقاومت ماسک‌های N95 در برابر پاشش ذرات مایع پرفشار پیشنهاد می‌کند

بیشتر بخوانید۵۳- آیا ماسک‌های تنفسی که در برابر مایعات مقاوم نیستند، در برابر سرفه و عطسه از انسان محافظت می‌کنند؟
ماسک‌های تنفسی رایج مانند N95 از افراد در برابر پاشش ذرات مایع کم فشار که براثر سرفه یا عطسه تولید شده است محافظت می‌کنند. هنگامی که همچین قطراتی به سطح ماسک تنفسی برخورد می‌کند،

بیشتر بخوانید۵۴- کلاس عملکردی ماسک های تنفسی
افرادی که در حوزه سلامت و بهداشت مشغول به کار هستند، با بیماران و آسیب‌دیدگان بسیاری در تماس مستقیم قرا می‌گیرند، به همین دلیل احتمال قرارگیری این افراد در معرض آیروسل‌های زیست شیمیایی که قابلیت انتقال بیماری را دارند بسیار بالا است. این بیماری‌ها سلامت و زندگی فرد را به مخاطره می‌اندازد.

بیشتر بخوانید۵۵- تفاوت سازوکار فیلتراسیون ماسک معمولی و ماسک مبتنی بر نانوالیاف در چیست؟
تفاوت سازوکار فیلتراسیون توسط ماسک معمولی (سمت چپ) و ماسک مبتنی بر نانوالیاف (سمت راست ) به صورت زیر می تواند بیان شود. ماسک‌های رایج موجود در بازار معمولا از چند لایه پارچه میکروالیاف از جنس اسپان‌باند و ملت بلون تشکیل می‌شوند،

بیشتر بخوانید۵۶- در ارزیابی ماسک‌های سری N,P,R از چه آیروسل‌هایی استفاده می‌شود؟
جهت ارزیابی ماسک‌های سری N یعنی ماسک‌هایی مانند N95 که ذرات روغن را به دام نمی‌اندازند از ذرات آیروسل NaCl (نمک) استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید۵۷- تفاوت ماسک‌های سری R و سری P در چیست؟
هردو ماسک‌های مثلا R95 و P95 قابلیت به دام‌اندازی ذرات غیر روغنی و روغنی با اندازه ۰/۳ میکرون را تا ۹۵ درصد دارند. تفاوت اصلی این دو ماسک در

بیشتر بخوانید۵۸- پایداری مواد مورد استفاده در ماسک
مواد مورداستفاده در ماسک، باید در طی مدت استفاده طراحی شده برای ماسک، پایداری داشته باشند. هیچ‌یک از قسمت های پوشش دهنده‌ی صورت و یا بندهای آن نباید دچار نقص مکانیکی شوند.

بیشتر بخوانید۵۹- مواد مورد استفاده در ماسک‌های قابل استفاده مجدد
اگر ماسک، برای وضعیت قابل‌استفاده مجدد طراحی‌شده باشد، مواد مورداستفاده باید در برابر عوامل تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده و فرایندهای آن که توسط سازنده مشخص‌شده، مقاوم باشند.

بیشتر بخوانید۶۰- نشتی داخلی کل
نشتی داخلی کل شامل سه جزء می‌باشد: نشت درزبندی صورت، نشت سوپاپ بازدم ( در صورت وجود) و نفوذ فیلتر.

بیشتر بخوانید۶۱- مواد ماسک تنفسی در تماس با پوست انسان
قسمت هایی از ماسک که ممکن است در تماس با پوست مصرف کننده ماسک باشد نباید سبب ناراحتی و یا هر اثر سوء دیگری به سلامت فرد داشته باشد.

بیشتر بخوانید۶۲- بند روی سر ماسک‌های تنفسی
بند روی سر باید طوری طراحی شود که ماسک‌ها به‌راحتی قابلیت گذاشتن و برداشتن را داشته باشند. بند روی سر باید قابل تنظیم و یا خودتنظیم باشند

بیشتر بخوانید۶۳- استانداردهای ایزو چه هستند؟
ایزو (ISO) حروف اختصاری International Organization for Standardization به مفهوم "سازمان بین المللی استانداردسازی" است که متشکل از یک مجمع بین المللی از سازمان‌های استاندارد کشورهای عضو است.

بیشتر بخوانید