آنچه درباره ماسک تنفسی باید بدانید

۵- تفاوت ماسک سوپاپ دار و بدون سوپاپ در چیست؟
ماسک‌های سری N و FFP به دو دسته سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ تقسیم می‌شوند. ماسک‌های سوپاپ‌دار که به اشتباه به ماسک‌های فیلتردار نیز معروف شده‌اند، دارای یک دریچه یا سوپاپ روی ماسک هستند که این دریچه به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی استفاده می‌شود.
در واقع این سوپاپ در نقش یک شیر یک طرفه عمل می‌کند و در هنگام دم در اثر فشار هوا بسته شده و اجازه می‌دهد که هوای مورد نیاز ریه‌ها از پارچه ماسک که در واقع فیلتر ماسک محسوب می‌شود عبور کرده و آلودگی‌ها از هوا فیلتر شوند. در موقع بازدم این شیر باز شده و اجازه خروج راحت بخارات بازدم برای جلوگیری از تعریق صورت را مهیا می‌کند. بنابراین تاکید می‌شود که این سوپاپ هیچ نقشی در فیلتراسیون هوا ندارد و فقط برای راحتی در بازدم تعبیه شده است.
بنابراین ماسک‌های سوپاپ‌دار صرفا جهت محافظت شخص استفاده کننده هستند و در جلوگیری از انتشار آلودگی از طرف شخص استفاده کننده عملکرد خوبی (به دلیل باز شدن سوپاپ هنگام بازدم) ندارند.
همچنین باید دقت کرد که نوع و کیفیت سوپاپ استفاده شده نیز در عملکرد ماسک‌های سوپاپ دار بسیار حائز اهمیت هست چرا که در صورت خوب عمل نکردن سوپاپ احتمال بسته بودن مداوم که باعث حذف تاثیر سوپاپ در خروج بخارات در هنگام بازدم و یا باز بودن مداوم که باعث افت شدید محافظت و راندمان فیلتراسیون خواهد شد. معمولاً سوپاپ‌های نوع سیلیکونی مرغوبیت بیشتر دارند و با کمترین جریان هوا حرکت کرده و در هنگام دم بسته و در هتگام بازدم باز خواهند شد. بررسی این موضوع به آسانی با دمش آهسته مثبت یا منفی در سوپاپ امکان پذیر است.

AM8


هشدار: استفاده از ماسک‌های سوپاپ‌دار برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمانی توصیه نمی‌شود. چرا که در هنگام دم، هوا از بدنه ماسک فیلتر می‌شود و در هنگام بازدم هوا بدون عبور از بدنه ماسک از دریچه یا سوپاپ خارج می‌شود. با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا احتمال ناقل بودن هر فرد وجود دارد توصیه می‌شود که در استفاده از ماسک‌های سوپاپ‌دار دقت بیشتری به عمل آید.