آنچه درباره ماسک تنفسی باید بدانید

۱- دسته‌بندی ماسک‌های تنفسی
با افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا و همچنین شیوع وگسترش بیماری‌های واگیردار مانند: آنفولانزا و کرونا (COVID-19)، استفاده از ماسک‌های تنفسی جهت جلوگیری از ورود این عوامل بیماری‌زا به داخل مجاری تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است. ماسک‌های تنفسی در دسته‌ی تجهیزات حفاظت فردی قرار می‌گیرند که از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آن ها می‌توان به ماسک پزشکی (جراحی)، ماسک‌های N95 و ماسک‌های سری FFP نام برد.

بیشتر بخوانید۲- انواع ماسک‌های تنفسی
این نوع ماسک‌ها عمدتاً با هدف جلوگیری از انتشار عفونت یا آلودگی از شخص استفاده کننده به سایرین و محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دو نوع سه لایه کش‌دار و سه لایه بند‌دار ارایه می‌شوند. ماسک‌های سه لایه بند‌دار اغلب در اتاق‌های جراحی استفاده می‌شوند، چرا که عموماً پرسنل جراحی ماسک را به صورت جراح می‌بندند. هرچند استفاده از آنها باعث محافظت از خود شخص در برابر آلودگی‌های محیطی نیز می‌‌شود. به دلیل کیپ نبودن کامل این ماسک‌ها در استفاده از آن‌ها باید دقت لازم و کافی را داشت چرا که امکان عبور هوا یا آلاینده از کناره‌های ماسک وجود دارد. این ماسک‌ها برای به دام‌اندازی ذرات بزرگ و ترشحات طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید۳- استانداردهای مورد تایید تولید ماسک تنفسی
دو استاندارد بین المللی مورد تایید در تولید ماسک‌های تنفسی، استاندارد امریکایی NIOSH و استاندارد اروپایی EN149 است. در جدول ۱ دو ویژگی مهم ماسک‌های تنفسی یعنی فیلتراسیون یا به دام‌اندازی ذرات و افت فشار (تنفس ‌پذیری) مطابق با استانداردهای بین‌المللی آورده شده است.

بیشتر بخوانید۴- ساختار ماسک‌های تنفسی رایج
به طور عمده ماسک‌های تنفسی از چندین لایه نابافته که در ابتدا عموما از الیاف طبیعی استفاده می‌شد و با معرفی الیاف مصنوعی ترموپلاستیک به ویژه پلی پروپیلن بازار گسترده تری پیدا کرد تشکیل می‌شود. ماسک‌های تنفسی امروزه از اسپان باند و ملت بلون ساخته می‌شوند که جنس هر اسپان باند و ملت بلون عمدتا همانطور که پیش‌تر گفته شد از جنس الیاف نابافته پلی پروپیلن هستند و لایه یا لایه های ملت بلون نقش اصلی فیلتر کردن هوا از ذرات معلق و غبار را به عهده دارند و اسپان باند در نقش محافظت از این لایه ها به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید۵- تفاوت ماسک سوپاپ دار و بدون سوپاپ در چیست؟
ماسک‌های سری N و FFP به دو دسته سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ تقسیم می‌شوند. ماسک‌های سوپاپ‌دار که به اشتباه به ماسک‌های فیلتردار نیز معروف شده‌اند، دارای یک دریچه یا سوپاپ روی ماسک هستند که این دریچه به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید۶- عمر مفید ماسک‌های تنفسی
به طور کلی زمان استفاده از ماسک‌ها کاملا به شرایط و محیط استفاده بستگی دارد. به طور مثال؛ هر نوع ماسکی که در اتاق عمل استفاده می‌شود تنها برای یک بار استفاده مجاز می‌باشد.

بیشتر بخوانید۷- نحوه ارزیابی و بررسی خصوصیات ماسک‌های تنفسی
دو ویژگی راندمان به دام‌اندازی ذرات و افت فشار از خصوصیات حائز اهمیت فیلترها که ماسک‌های تنفسی نیز در دسته فیلترها قرار می‌گیرند است.

بیشتر بخوانید۸- مدیای ماسک‌های تنفسی حاوی نانوالیاف
ذرات معلق در هوا اندازه‌هاي مختلفي دارند، آسيب‌رساني اين ذرات صرف ‌نظر از ماهيت شيميايي‌ آن‌ها با اندازه‌ آن‌ها ارتباط دارد، لذا با توجه به پیشرفت صنعت در حوزه فناوری نانو و صنعتی شدن روزافزون شهرها در کشور، افزایش آلودگی هوا و بیماری‌های واگیردار معضلی است که روزبه‌روز بیشتر باید به آن توجه کرد. در نتیجه استفاده از فیلترهای هوای رایج در بازار اثر زیادی در پیشگیری ورود این دسته ذرات به سامانه دستگاه‌هایی مانند خودرو‌ها، توربین‌های گازی، وسایل محافظت شخصی همانند ماسک تنفسی، جمع‌کننده‌های غبار ندارند، در نتیجه بهتر است در این دستگاه‌ها از فیلترهایی با قابلیت فیلتراسیون بالاتر استفاده شود.

بیشتر بخوانید9- دسته‌بندی ماسک‌های تنفسی
با افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا و همچنین شیوع وگسترش بیماری‌های واگیردار مانند: آنفولانزا و کرونا (COVID-19)، استفاده از ماسک‌های تنفسی جهت جلوگیری از ورود این عوامل بیماری‌زا به داخل مجاری تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است. ماسک‌های تنفسی در دسته‌ی تجهیزات حفاظت فردی قرار می‌گیرند که از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آن ها می‌توان به ماسک پزشکی (جراحی)، ماسک‌های N95 و ماسک‌های سری FFP نام برد.

بیشتر بخوانید۱۰- لایه اسپان‌باند در ماسک‌های تنفسی چه عملکردی دارند؟
ماسک‌های سه لایه (جراحی) و سری N و FFP همچون N95 و FFP2 عموما حاوی دو لایه پارچه بی‌بافت اسپان‌باند هستند.

بیشتر بخوانید۱۱- لایه ملت بلون در ماسک‌های تنفسی چه نقشی ایفا می‌کند؟
لایه میانی یا داخلی ماسک‌های تنفسی عموما از جنس پارچه نبافته ملت بلون است.

بیشتر بخوانید۱۲- لایه نانوالیاف در ماسک‌های تنفسی بر پایه نانوالیاف چه نقشی ایفا می‌کند؟
لایه نانوالیاف در ماسک های تنفسی باعث افزایش راندمان به دام‌اندازی ذرات ۳/۰ میکرون و افت فشار کمتر (تنفس‌پذیری راحت‌تر ماسک) می‌شود. چرا؟

بیشتر بخوانید۱۳-تست‌های BFE و PFE چه هستند و تفاوت این دو با یکدیگر در چیست؟
براساس استاندارد ASTM F2100 تست‌های زیر برای ماسک‌های تنفسی ضروری است: BFE و PFE

بیشتر بخوانید۱۴- کدام‌یک از تست‌های PFE و BFE از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؟
هردو تست‌ BFE و PFE بسیار حائز اهمیت هستند.

بیشتر بخوانید۱۵- دوخت (جوش) التراسونیک چیست؟
در دستگاه جوش التراسونیک یا به عبارتی فراصوت، عمل جوش کاری انجام می شود. در واقع جنبش مولکولی که از طریق متحرک ترنس دیوسر و هورن توسط ژنراتور ایجاد می شود،

بیشتر بخوانید۱۶- مزایای استفاده از دستگاه جوش التراسونیک چیست؟
جوش التراسونیک مزایای بسیاری در تولید ماسک‌های تنفسی دارد از جمله این مزایا شامل:

بیشتر بخوانید۱۷- تست کارایی ماسک چیست؟
کارایی به دام‌اندازی ذرات یا قابلیت فیلتراسیون ذرات با اندازه‌های مختلف گفته می‌شود. به عنوان مثال در ماسک‌های تنفسی N95 و FFP2 راندمان به دام‌اندازی ذرات ۳/۰ میکرون ۹۵ درصد اندازه‌گیری می‌شود.

بیشتر بخوانید۱۸- آیروسل یا ذرات اتمسفری چه هستند؟
آیروسل ذرات با اندازه و شکل هندسی ثابتی هستند که جهت تعیین کارایی فیلتر/ماسک در تست فیلتر استفاده می‌شوند. جهت تولید آیروسل از ماده ای روغنی استفاده می‌شود. این ماده روغنی تولید کننده ذرات خیلی ریزی به نام ایروسل می باشد.

بیشتر بخوانید۱۹- پارچه ملت بلون چیست؟
الیاف پارچه ملت بلون به دلیل روش تولید آن که دمش هوای داغ بر رزین ترموپلاستیک ذوب شده‌ای است که اکسترود شده است، بسیار باریک هستند و دارای حفرات زیادی هستند به همین دلیل در ماسک های تنفسی عموما به عنوان لایه فیلتر یا به دام‌اندازنده ذرات استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید۲۰- پارچه SMs چه نوع پارچه‌ای است؟
این پارچه متشکل از ۳ لایه پارچه اسپان‌باند/ملت بلون/ اسپان‌باند است که بر روی هم لمینیت شده است.

بیشتر بخوانید۲۱- غبار اتمسفری یا ذرات اتمسفری مخلوطی از چه نوع ذراتی هستند؟
غبار اتمسفری مخلوط پیچیده‌ای از دود، مه، بخار، ذرات آگلومره‌ی خشک، آیروسل‌های زیستی و الیاف مصنوعی و طبیعی است. آیروسل اتمسفری به ترکیب گاز یا هوا و این مخلوط گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید۲۲- تفاوت آیروسل نمک و روغن در تست کارایی ماسک تنفسی
برای ماسک‌های سری N مانند N95 از آیروسل نمک که می‌تواند نمک پتاسیم یا سدیم باشد، استفاده می‌شود که میزان تخریب متوسطی دارند در نتیجه این نوع ماسک‌ها تنها در برابر ذرات مایع و جامد غیر روغنی مقاوم هستند.

بیشتر بخوانید۲۳- DOP چیست؟
ذراتی روغنی از جمله دی (۲-اتیل هگزیل) فتالات یا دی (۲-اتیل هگزیل سباکات) با قطر حدود ۱۸/۰ میکرون هستند که این ذرات روغنی در یک محیط مایع یا گازی پراکنده می‌شوند

بیشتر بخوانید۲۴- آیا ماسک‌های سری N95 و KN95 با هم تفاوتی دارند؟
به شکل خیلی خلاصه، ماسک N95 براساس استاندارد امریکایی و ماسک KN95 براساس استاندارد چینی تولید شده است.

بیشتر بخوانید۲۵- تفاوت اصلی ماسک‌های سری N95 و KN95 در چیست؟
ماسک‌های N95 و KN95 از بسیاری جهات و خصوصیات به یکدیگر شبیه هستند. اما یکسری تفاوت‌های جزئی وجود دارد که در زیر شرح داده شده است:

بیشتر بخوانید۲۶- آیا ماسک‌های سری N95 و KF95 با هم تفاوتی دارند؟
به شکل خیلی خلاصه، ماسک N95 براساس استاندارد امریکایی و ماسک KF95 براساس استاندارد کره‌ای تولید شده است.

بیشتر بخوانید۲۷- تفاوت اصلی ماسک‌های سری N95 و KF95 در چیست؟
ماسک KF95 که براساس استاندارد کره‌ای تهیه می‌شوند بیشتر مشابه استاندارد اروپایی ماسک تنفسی هستند.

بیشتر بخوانید۲۸- ذرات معلق در هوا یا P.M 2.5 در مقایسه با دیگر ذرات از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها چه اندازه‌ای دارند؟
در شکل بالا مقایسه‌ای بین ذرات مختلف جهت تصور بهتر در رابطه با اندازه ذراتی که ماسک به دام می‌اندازد صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید۲۹- ماسک‌های یکبار مصرف و چندبار مصرف
طبق استاندارد EN 149 ماسک‌های تنفسی علاوه بر تقسیم‌بندی که براساس راندمان به دام‌اندازی و نشتی داخلی داشتند (FFP1,FFP2, FFP3) تقسیم بندی دیگری نیز براساس یک‌بار مصرف بودن یا چندبار مصرف بودن ماسک تنفسی دارند.

بیشتر بخوانید