رسپی‌نانو


RN


برند رسپی‌نانو در سال ۱۳۹۳ با هدف تولید ماسک‌های تنفسی مبتنی بر نانوالیاف توسط شرکت فناوران نانومقیاس سازنده و صادرکننده تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی و صنعتی الکتروریسی معرفی شد. ماسک‌های تنفسی رسپی‌نانو با استفاده از دستگاه‌های صنعتی الکتروریسی شرکت فناوران نانومقیاس تولید می‌شوند. این ماسک‌ها براساس استانداردهای بین‌المللی موجود در دنیا از جمله BS EN 149:2001 (FFP1, FFP2, FFP3)، NIOSH (N95) و EN 14683 (Type I, Type II) در کلاس‌های مختلف تولید می‌شوند. ماسک‌های تنفسی رسپی‌نانو از نظر کارایی و ظاهر تنوع گسترده‌ای دارد. این ماسک‌ها برای کارگران، کادر درمان، و مردم عادی بسیار مناسب می‌باشد.
آلودگی‌ هوا و تغییرات آب‌و‌هوایی دو مشکل مهم زیست‌محیطی حال حاضر دنیا هستند. وجود و استفاده از سوخت‌های فسیلی عامل اصلی ظهور این مشکلات است. علی‌رغم تلاش‌هایی که در راستای کاهش اثرات حضور انسان‌ها بر طبیعت انجام می‌شود، این فرآیند زمان‌بر است. به همین دلیل در این حین باید به دنبال راه‌حل‌هایی جهت حفظ سلامت انسان‌ها باشیم.
هدف ما، به ویژه با وجود همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا، فراهم‌‌آوری هوایی تمیز، عاری از ویروس و آلاینده برای مردم است. حفاظت انسان‌ها در برابر هرگونه گردوغبار، آلرژن، دوده، باکتری، ویروس و بسیاری آلاینده‌های موجود که مسبب اصلی بیماری‌های قلبی و ریوی هستند، مهم‌ترین دست‌آورد ما خواهد بود.
ماسک‌های تنفسی تجاری موجود در بازار ایران و دنیا عموما از تعداد لایه‌‌های زیادی الیاف پارچه (با قطر میکرومتری) تشکیل شده است. مکانیزم به‌دام‌اندازی ذرات معلق در هوا در این ماسک‌ها ترکیب مکانیزم‌های چسبندگی و مانع فیزیکی است. به همین دلیل جهت دست‌یابی به راندمان به‌دام‌اندازی بالا، این ماسک‌های تنفسی باید ضخامت بالایی داشته باشند. بنابراین عموم این ماسک‌ها حجیم و مقاوم به عبور جریان هوا (که باعث افت فشار بالا در طول ماسک تنفسی می‌شود) هستند. در نتیجه، تنفس در داخل این ماسک‌ها دشوار خواهد بود و برای افراد با سن بالا یا دارای بیماری‌های قلبی و ریوی خطرناک است.

نانوالیاف به دلیل نسبت سطح به حجم بالایی که دارد پتانسیل بسیار خوبی در کاربردهای مرتبط با فیلتراسیون دارد. این کاربردها شامل فیلتراسیون هوا، به‌دام‌اندازی گردوغبار، جذب و از بین بردن آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیکی، ویروس‌ها و باکتری‌ها در شرایط همه‌گیری بیماری‌ها می‌باشد.
ماسک های رسپی‌نانو مبتنی بر نانوالیاف دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است:
- محافظت کافی در برابر بسیاری از مواد از جمله باکتری و ویروس
- راندمان به‌دام‌اندازی باکتری بیش از ۹۹ درصد
- راندمان به‌دام‌اندازی ذرات معلق در هوا بیش از ۹۵ درصد
- تنفس‌پذیری بالا (افت فشار پایین)